جذابیتها

جذابیتهای استان فارس 


تاريخچه شهرشيراز
نام شيراز در كتيبه هاي هخامنشي تخت جمشيد خوانده شده است ، اشياء وظروف تاريخي و مسكوكاتي كه هم اكنون درموزه متروپوليتن نيويورك موجود است ازعظمت شيراز در عهد سلوكي ها , اشكانيان وساسانيان گواهي ميدهد.
طبق روايات اساطيري شيراز در زمان فرزند تهمورث دومين پادشاه پيشدادي ساخته شده است. پس از حمله اعراب صفاريان و ديلميان بر آباداني شيراز افزودند. در سال 1079 هجري قمري شيراز براثر جاري شدن سيل سهمگين ويران شد و بسياري از آثار تاريخي آن ازميان رفت. همچنين اين شهر درزمان حمله افغان ها خرابي هار  بيشماري را متحمل شد .
شيراز طي چند دهه اخير توسعه وگسترش جالب توجهي يافته است وبه يكي از شهرهاي مهم وزيباي ايران تبديل شده است .محيط مساعد شيراز در ادوار گوناگون, دانشمندان , سخنوران و نويسندگاني بزرك را در دامان خود پرورانده است كه آثار جاويدان آنها ميراث علمي وادبي ايران را زنده و جاويد نگاه خواهد داشت .
 
مراکز باستاني و تاريخي
 
قصر ابونصر (تخت ابونصر)
در 6 كيلومتري شرق شيراز بر بالاي يك تپه بقاياي بناها و يك حصار سنگي ديوارهاي آجري ساختمانهاي خشتي وآستانه هاي سنگي فرو افتاده ديده مي شود.
بر اساس كاوشهاي انجام شده دراين محل نمونه هاي سفال وقطعات ظروف سنگي عهد هخامنشي را با سكه ها و آثاري ديگر از عهد سلوكي , اشكاني و ساساني كشف كرده اند. بر پايه اين كشفيات معلوم شد كه در عهد اشكانيان بنايي محكم و محصور در آنجا احداث شده و در زمان ساسانيان هم مورد استفاده كامل بوده است .
 
عمارت باغ ايلخاني
باغ ايلخاني از بناهاي محمد قلي خان , ايلخان قشقايي است كه در محله ميدان شاه واقع شده است. اين باغ يكي از فضاهاي سبز دوره قاجاريه است كه ساختمان كهنسال وعمارت قديمي و ديدني دارد . در محوطه اين باغ يك عمارت كلاه فرنگي وجود دارد.
 
عمارت باغ نشاط
اين بنا در ضلع شمالي پل عباسي و در ميان فضايي سبز و گسترده قرار گرفته و مقر حكومت لار پس از دوران صفويه بوده است . مساحت قصر اين باغ 35×135 متر است . اين بنا كه از ساختمانهاي زيبا و بسيار ديدني عصر صفويه است و هم اكنون از نظر حفظ و نگهداري در وضعي نامطلوب قرار دارد.
 
عمارت كلاه فرنگي باغ نظر
اين باغ با انبوه درختان سر به فلك كشيده سرو و نارنج در سال هاي پيش از سلطنت كريمخان زند احداث شده است. كريمخان عمارت كلاه فرنگي, ارگ, دبوانخانه و بعضي از ساختمانهاي ديگر را در آن محوطه بنا كرد. در دوره قاجار نيز حسين علي ميرزاي فرمانفرما عمارتي در نزديكي عمارت خورشيد احداث كرد. در وسط باغ نظر كه به باغ موزه نيز مشهور است عمارت هشت ضلعي بسيار زيبايي ساخته شده كه به كلاه فرنگي مشهور است .
 
قبر مادر نادر شاه
در ضلع شرقي قلعه اژدها پيكر و بر يك سطح مرتفع مشرف به شهر ,بقايايي از قلعه اي تاريخي به جا مانده كه به قبر  مادر نادر شاه مشهور است.  ديوارهاي خارجي ساختمان مربع شكل و به ابعاد 5/4×5/4 متر است .ارتفاع اين ساختمان 9 متر مي باشد .
 
مدرسه خان
بناي تاريخي مدرسه خان در شهر شيراز قرار گرفته است . اين بناي تاريخي مدرسه اي  وسيع و دلباز است كه در دوران سلطنت شاه عباس كبير به وسيله الله ورديخان والي فارس و فرزند او امامقلي خان ساخته شده است .
 
مدرسه آقاباباخان
اين بنا از بناهاي دوره قاجاريه است كه در محله درب شاهزاده در جنب بازار  وكيل و مسجد جامع قرار دارد و شالوده آن از كريمخان زند است . آغاز بناي مدرسه توسط مرحوم حاجي محمد حسين خان صدر اعظم اصفهاني صورت گرفته و مرحوم آقا  باباخان حسين در حدود سال 1240 بناي مدرسه را تمام كرده است .
 
عمارت ديوانخانه
در نزديكي ارگ كريمخاني‌, عمارتي وجود دارد كه در گذشته عمارت ديوانخانه كريمخان زند بود و هم اكنون تنها عمارت سابق آن در قسمت شمالي باقي مانده است. اين عمارت شامل يك تالار وسيع با سقفي بلند است كه در گذشته دو ستون مرمر در جلو آن قرار داشت, اما آغا محمد خان قاجار آن دو ستون را به تهدان برد و به جاي آنها دو ستون چوبي نصب كرد.
 
آرامگاه حافظ
 حافظ از نام آورترين شعرا و عرفاي ايران زمين است كه در سال 726 هجري قمري در شيراز متولد شد و در سال 791  هجري قمري به سراي باقي شتافت . آرامگاه حافظ در مكاني به نام حافظيه در شمال شهر شيراز قرار گرفته دارد.
 
آرامگاه سعدي
سعدي نويسنده وسخن سراي بزرگ قرن هفتم هجري قمري در شيراز متولد شد و در آنجا و نظاميه بغداد به تحصيل پرداخت و سپس سفري طولاني به بين النهرين‌, شام حجاز و شمال آفريقا كرد. و پس از كسب تجارب فراوان به شيراز باز گشت .
آرامگاه شيخ اجل معروف به سعدي, در تنگ سعدي و در قريه اي به همين نام واقع شده است . هم اكنون اين قريه با اتصال به شهر به شهرك سعدي معروف است. سعدي در سالهاي بين 695-691 هجري قمري وفات يافت .
 
آرامگاه خواجوي كرماني
خواجوي كرماني در 689 هجري قمري در كرمان متولد ودر753 در شيراز وفات يافت .آرامگاه كمال الدين ابولعطاء متخلص به خواجوي (753-689 هق) در تنگ الله اكبر ودر جوار دروازه  قرآن شيراز  قرار دارد.
 
آرامگاه وصاف
آرامگاه وصاف ,نويسندهء تاريخ وصاف در ضلع شمالي آرامگاه حافظ قرارگرفته است.
 
آرامگاه كوروش كبير
در مسير جاده اصفهان-شيراز در دشت مرغاب ,آرامگاه كوروش كبير قرار گرفته است. بناي آرامگاه مشتمل بر اتاقي چهار گوش است كه برفراز يك سكوي شش طبقه قرار دارد. زير سقف اتاق تا سطح بالاي بام آرامگاه , در حدود سه متر فاصله دارد و دراين فاصله , محل دو قبر تعبيه شده است كه يكي را خوابگاه ابدي كوروش و ديگري را مدفن همسر او (كامان وان) مادر كمبوجيه دانسته اند .
 
باغ گلشن
اين باغ در منتهي اليه خيابان عفيف آباد واقع شده است .حدود 127 هزار متر مربع مساحت دارد و از زيباترين باغ هاي تاريخي شيراز است . باغ گلشن در عصر صفويه از باغ هاي آباد و مهم شيراز به شمار مي آمد و گردشگاه حكمرانان و پادشاهان بود.
عمارت دو طبقه وسط باغ, آب نماها و زيرزمين هاي كاشي كاري شده از ديدني هاي اين باغ هستند. مالكيت اين باغ هم اكنون در دست وزارت دفاع مي باشد و به حوزه نظامي تبديل شده است. عمارت , چاپخانه و حمام ابن باغ بسيار جذاب وديدني است .
 
باغ ارم
به عنوان يكي از زيباترين باغهاي ايران در استان فارس قرار دارد. وجه تسميه اين باغ عمارت و باغي بزرگ است كه به فرمان شداد پسر عماد فرمانرواي عربستان جنوبي به منظور رقابت با بهشت ساخته شد. اين باغ با انواع گلهاي زينتي و گونه هاي گياهي, باغ گياه شناسي دانشگاه شيراز است .
 
باغ دلگشا
اين باغ يكي از باغهاي تاريخي شيراز است كه در نزديكي آرامگاه سعدي واقع شده است . سابقه آباداني  و رونق باغ دلگشا به دوران پيش از اسلام و به دوره حكومت ساسانيان نسبت داده مي شود. اين باغ 7/5 هكتار مساحت دارد و هم اكنون از گردشگاه هاي ديدني شيراز است .
 
باغ چهل تن
در مساحتي كوتاه از  شمال حافظيه , محوطه اي مشجر وبا صفا وجود دارد كه داراي چهل سنگ مزار هم اندازه است .قدمت اين باغ به عهد كريم خان زند مي رسد و گورهاي داخل محوطه باغ نيز به نيمه دوه قرن 13 هجري مربوط اسـت.
 
باغ هفت تن
كمي بالاتر از باغ چهل تن, محوطه پر درخت ديگري به نام هفت تن با ايوان و بناي زيبايي وجود دارد. آرامگاه شاه شجاع شهريار آل مظفر , ممدوح و خواجه حافظ و متوفي به سال 776 هجري در اين باغ قرار دارد.
 
باغ جهان نما
در شهر شيراز در كنار خيابان دروازه قرآن باغي به نام جهان نما كه از آثار بازمانده از دوران كريمخان زند مي باشد وجود دارد . ديوار آجري با نماي ساده آن از بيرون نمايان است و درون آن باغ وعمارتي نظير عمارت كلاه فرنگي با چهار حوض و محوطه اي وسيع كه شبيه باغ موزه پارس است , قرار دارد.
 
باغ تخت
اين باغ درشمال شهر شيراز در دامنه كوه بابا كوهي قرار گرفته است. اساس اوليه بنا در سال 480 هجري به همت اتابك قراچه گذارده شد و به نام تخت قراچه موسوم است. در زمان آقا محمد خان قاجار (1260هجري) محوطه و بناي جديدي احداث كردند كه به تخت قاجار معروف است. در حال  حاضر اين باغ قسمتي از يك پادگان نظامي است .
 
باغ و پارك سعدي
روبروي باغ جهان نما , باغي مصفا با يك عمارت قديمي از آثار حسينعلي ميرزا , فرزند فتحعلي شاه وجود دارد كه حوض بزرگ آب وحجاري هاي ازاره جلو عمارت آن به سبك قديم حفظ شده است . باغ كنوني قسمت كوچكي از باغ اصلي قديمي است .
 
ارگ كريمخاني
ارگ كريمخاني در حقيقت اندروني و قصر سلطنتي سلسله زنديه در شهر شيراز بود . اين ارگ به شكل قلعه آجري با ديواره هاي بلند ساخته شده كه در هر چهار گوشه آن برجي بزرگ بر پا است .ساختمان شهر باني در مقابل اين ارگ ساخته شده و از خود ارگ از سال 1350-1315 به عنوان زندان شهرباني استفاده مي شد.
بخشي از تالارها و اتاقهاي مرمت شده آن نمونه اي زيبا از سبك معماري دوران زنديه را نشان مي دهند .
 
قلعه اژدها پيكر
اين قلعه روي يك سطح مرتفع در غرب شهر شيراز قرار گرفته است و طول و عرض آن به تر تيب 700 متر و 170 متر است .قلعه از سه بخش ديوار سنگي , حاطي , قلعه بالايي و مياني تشكيل شده است و قدمت آن با توجه به يافته هاي موجود به دوره پيش از اسلام ميرسد. قلعه تا يك قرن پيش مسكوني بوده است و در زمان سلطنت رضا شاه بمباران شد.
 
قلعه ككها
 در 6 كيلومتري شرق دشت رزم جاويد ,‌دره اي به نام تنگ سام وجود دارد كه قلعه ككا يكي از آثار باستاني مهم آن است. اين قلعه در 8 كيلومتري شمال روستاي كوهستاني كلگه شيراز و در حصار تنگه هاي عنا و سه جك قرار دارد .قلعه ياد شده را از اقلاع اسماعيليه مي دانند و قدمت آن به قرن ششم هجري مي رسد.
 
حمام باغ نشاط
درضلع شمالي باغ نشاط , حمام قصر كه احتمالا“  همزمان با آن بنا شده است قرار دارد.نقاشي هاي ديوارهاي آن با ظرافتي خاص ترسيم شده اند و اينك نيازمند باز سازي و مرمت مي باشند .
 
حمام وكيل
درجنب مسجد وكيل , حمام وكيل قرارگرفته است كه بر اثر تغيير وصع حمام هاي عمومي تا حدي از صورت اصلي خارج شده است. حمام وكيل مانند بازار و مسجد وكيل به دوره زنديه مربوط است .
 
آتشكده پاسارگاد
در فاصله 1500 متري از كاخ اختصاصي كوروش , در قسمت شرقي دشت مرغاب دو تخته سنگ بزرگ سفيد در مجاورت تپه كوتاه خاكي به فاسله 9 كيلومتر از يكديگر قرار گرفته اند .اين دو تخته سنگ را آتشگاه يا قربانگاه پاسارگاد مي دانند.
 
آتشكده صميكان
اين آتشگاه در 140 كيلومتري جنوب شيراز و در مسير جاده اي متعلق به عهد ساسانيان قرار داشته و متعلق به همان دوره است.
 
 
جاذبه هاي طبيعي
آتشكده
در حاشيه جاده شيراز به استهبان در دامنه ارتفاعات خرمن كوه گردشگاهي ارزشمند وجود دارد كه در حال حاضربخشي از خدمات تفريحي اين مسير را به عهده دارد.اين مكان چشمه و بركه اي بسيار زيبا دارد كه علاوه بر قابليت هاي گردشكاهي به عنوان حوضچه پرورش ماهي نيز مورد استفاده قرار مي گيرد .
 
چشمه خارگان
چشمه خارگان در روستايي به همين نام در 60 كيلومتري شيراز قرار دارد. محوطه اطراف چشمه همواره پذيراي انبوهي از بازديدكنندگان و گردشگران در فصل هاي مختلف سال است .
 
تنگ خاني
اين تنگه در 29 كيلومتري شهرستان شيراز در نزديكي روستاي دارنگون و در مجاورت رودخانه قره آغاج واقع شده است وداري چشم اندازي مناسب براي گردشگران علاقه مند به ورزش هاي كوهستاني است .اين تنگ در بهار وتابستان به عنوان تفرجگاه استفاده مي شود.
 
تنگ الله اكبــر
اين تنگه را بايد دروازه جلگه شيراز ناميد و چون مشرف  بر شهر شيراز مي باشد دورنماي فرحبخش جلگه ومنظره دل انگيز اين شهــر را بهتر از هر جاي ديگري مي نماياند .
 
تنگه هرايزر
اين تنگه با دره اي ژرف وپر آب در مجاورت  شيراز-اهواز ودر نزديكي روستاي هرايزر قرار گرفته است و داراي جنگل بلوط ,بنه و بادام مي باشد.
 
تنگ بوان
تنگ  بوان در 8 كيلومتري شرقي جاده شيراز- اهواز و در مسير جاده آسفالت نورآباد -دشمن زياري واقع شده است و در خان زينان به جاده آسفالته شيراز-كازرون متصل مي شود.
اين گردشگاه به علت نزديكي به جاده اصلي در محور چهار استان فارس , بوشهر, خوزستان و كهگيلويه و بويراحمد قرار گرفته است وامكان دسترسي ساكنان شهرهاي پر جمعيت اين استان را در فاصله زماني مناسب فراهم مي آورد.
 
گردشگاه چشمه فيلي
چشمه فيلي در حاشيه شرقي دانشكده دامپزشكي و در مسير راه ورودي به دشت بانش واقع شده است .وسعت اين گردشگاه در حدود 60 هكتار مي باشد كه خارج از منطقه قرق شده باجگاه است .اين گردشگاه از مجموع دشت , دامنه وكوههاي كم ارتقاع تشكيل شده است ومحيط جالبي را براي استقاده مردم بوجود آورده است .
 
گردشگاه چشمه سلماني
اين گردشگاه در منطقه تنگ سعدي و در حاشيه ضلع جنوبي پارك ملي واقع شده است وچشم اندازهاي طبيعي زيبا وهواي مطبوع دارد وهمچنين راه ارتباطي آن از جاده آسفالته شيراز - خرمه ره ميگذرد و فاصله آن تا شيراز 6 كيلومتر است .
 
گردشگاه چاه مسكي
اين منطقه در ابتداي دشت چاه مسكي و در فاصله 30 كيلومتري شيراز قرار دارد و دسترسي به آن از طريق جاده شيراز - مرودشت ميسر است .
وسعت كنوني اين گردشگاه در حدود 30 هكتار است كه به لحاظ چشم اندازهاي طبيعي وآب و هواي مناسب از فضايي مطلوب برخوردار است .دراين گردشگاه علاوه بر استفاده از امكانات بازديد از حياب وحش مي توان از نمايشگاه عكس هاي گونه هاي پرندگان وپستانداران نادر وهمچنين از گونه هاي جانوري  خشك  شده بازديد كرد.
 
گردشگاه ميان كتل
اين منطقه در جنوب غربي دشت ارژن و در جنگلهاي ميان بنه (منطقه كوهستاني و زيستگاه گوزن زرد ايراني) قرار گرفنه است. اين گردشگاه با فضاي كوهستاني و پوشش انبوه جنگلي ويژه گيهاي بي همتا دارد.
گردشگاه در مجاورت جاده قديم شيراز- كازرون و در فاصله 18 كيلومتري دشت ارژن واقع شده است .فاصله اين گردشگاه تا جاده اصلي دشت ارژن - كازرون 14 كيلومتر راه خاكي است .
 
بند بهمن
اين بند به دوران ساساني تعلق دارد و روي رودخانه قره آغاج احداث شده است و از جاذبه هاي طبيعي -تاريخي شهرستان شيراز به حساب مي آيد. بند بهمن در فاصله 58 كيلومتري شيراز در منطقه كوار واقع شده است . در اطراف اين بند درختان زيبا وچشم اندازهاي دل انگيز طبيعي وجود دارد .
 
پارك ملي بمو
اين پارك به وسعت 48075 هكتار در شمال شهر شيراز و در منتهي اليه شرق اقليم مديترانه اي گرم وخشك قرار گرفته است .
جانوران پارك شامل : بز ,‌ قوچ, ميش, آهو, پلنگ, روباه, كفتار, گربه وحشي, كبك, تيهو و………هستند واز نظر پوشش گياهي نيز تا كنون 280 گونه گياهي در آن شناسايي و نمونه برداري شده است .
 
درياچه مهار لو
اين درياچه در 27 كيلومتري جنوب شرقي شيراز واقع شده است . آب درياچه از نظر كيفي شور و غيرقابل استفاده مي باشد. از آب اين در ياچه جهت تهيه واستخراج نمك طعام استفاده مي شود و مكاني مناسب براي زيست پرندگان و حيوانات وحشي محسوب مي شود. وسعت درياچه 600 كيلومتر مربع است.
 
درياچه وتالاب ارژن
وسعت تقريبي اين درياچه درحدود 2000 هكتار و از جمله درياچه هاي آب شيرين كشور است. اين درياچه بخشي از منطقه حفاظت شده ارژن و پريشان است كه در فاصله 60 كيلومتري شيراز و در مجاورت جاده اصلي شيراز - بوشهر قرار دارد. درياچه ارژن يكي از زيستگاه هاي مهم پرندگان مهاجر است كه در حدود نيمي از سال ميزبان هزاران پرنده مهاجر است. اين منطقه تابستانهاي خنك و زمستانهاي سرد دارد كه معمولا در فصل زمستان با بارش برف همراه است.
منطقه گردشگاهي درياچه ارژن به دليل استقرار در مسير جاده اصلي شيراز - كازرون, نزديكي با آثار تار يخي نيشابور و غار شاپور و همچنين راه ارتباطي استان ها ي  خوزستان وبوشهر با شيراز از اهميت ويژهء جذب جهانگرد برخوردار است .
تالاب اين در ياچه علاوه بر ارزشهاي تفريحي ارزش اكولولوژيكي ويژه دارد و در گذشته اي نه چندان دور در شمار محدوده حفاظت شده با عنوان پارك بين الملل ثبت شده و هم اكنون يكي از ذخاير بيوفسفر جهان محسوب مي شود .
 
گردشگاه برم دلك
اين گرشگاه در 14 كيلومتري شرق شيراز واقع شده است .در چهار كيلومتري آثار باستاني قصر ابو نصر , تالابي وجود دارد كه به نام دلك معروف است .آب اين برم (چشمه) از چند شكاف كوه خارج مي شود و در دامنه كوه تالابي را تشكيل مي دهد . در اطراف اين آبگير نيزاري وجود دارد و در بدنه كوه مشرف برتالاب سه تاقچه منقش در كوه حفر شده است كه قدمت نقوش آن به عهد ساساني مي رسد .
 
اماکن زيارتي و مذهبي
مسجد وكيل
اين مسجد به نام مسجد سلطاني وكيل معروف است و از آثار پر ارزش دوره زنديه به شمار مي رود. اين مسجد هم اكنون محل برگذاري نماز جمعه شيراز است. علاوه بر بزرگي از ارزش واهميت تاريخي نيز بر خوردار است . كاشي كاري زيبا ,‌حجاري ستون هاي 48 گانه و منبر يكپارچه مرمرين آن از شاهكارهاي دوره زنديه به حساب ميايد.
 
مسجد جامع عتيق
مسجد جامع عتيق از كهن ترين مساجد استان فارس است .اين مسجد پس از لشكر كشي عمرو ليث صفاري در سال 276 هجري قمري به شيراز به شكرانه پيروزي و تصرف اين شهر بنا شد. كار ساخت اين بنا, در سال 281 هجري قمري خاتمه يافت .
 
مسجد نو شهدا
نام اين مسجد كه پس از مسجد جامع عتيق ,‌كهن ترين مسجد شيراز است ‌در قدين مسجد اتابك بود.ساخت بناي اوليه اين مسجد در سال 598 هق توسط اتابك سعدبن زنگي آغاز شد و در سال 615 ه ق به اتمام رسيد.
 
آستانه سيد علاالدين حسين
اين زيارتگاه كه در جنوب شرقي شهر شيراز قرار دارد,بارگاه حضرت سيد علاالدين حسين برادر شاهچراغ است كه در اواخر قرن دوم هجري و اوايل قرن سوم , هنگامي كه براي ديدار برادر خود امام رضا از راه شيراز عازم توس بود در شيراز شهيد وبه خاك سپرده شد. بناي روي مقبره در آغاز در زمان قتلغ خان والي فارس ساخته شده ولي بناي اساسي ترئينات ,كاشي كاري و گنبد سازي آن در زمان صفويه  صورت گرفته است .
 
بقعه علي بن حمزه
اين بقعه دركنار پل دروازه اصفهان قرار گرفته و محل دفن يكي از امامزادگان است كه صحن وحرمي بزرگ و زيبا دارد.
 
آرامگاه شاه چراغ
حضرت مير سيد  احمد فرزند امام موسي كاظم (ع) معروف به شاه چراغ برادر حضرت امام رضا(ع) در آغاز قرن سوم هجري به شيراز هجرت نموده و در همانجا وفات يافته است.


تورهای پیشنهادی ما
نرخ ارز و دلار
آب و هوا
ساعت کشورها
تبدیل تاریخ میلادی به شمسی