درباره قشم
تاریخچه
ابرانيان قبل از اسلام جزيره قشم را يتوكاوان ، ابن كوان ، برخت، ابركافان و لافت  ميخواندند و به تدريج اين اسامي به فراموشي گراييد و نامهاي كشم و قشم متداول گشت . اين جزيره را بخاطر طول زياد آن جزيره الطويله نيز ناميده اند .


 در زمان شورش مغول و هرج و مرج آندوران رئيس قبيله اي كه نورو نام داشت به جزيره قشم آمده ، سكونت اختيار كرده و اماكني بنا نموده و نام شاهي بر خود گذاشته و ملقب به نورانشاه گرديد.

موقعیت مکانی
جزيره قشم مانند دولفينی زيبا و بزرگ در تنگه استراتژيك هرمز قرار گرفته است و فاصله آبي جزیره قشم از بندرعباس بیست و دو km و میان بندر لافت و روستاي پهل از ناحیه بندر خمير می باشد. ساکنان جزيره افرادی متدين،  زحمتكش و پايبند به آداب و رسوم سنتي زيباي خود , ميهمان نواز می باشند. لباس سنتي و محلی زنان و مردان، موسيقي محلی، صنايع دستي و زبان محلي از جذابیتهای فرهنگي مخصوص جزيره مرزي قشم می باشد. انتخاب اسامی مانند ديرستان رمكان، سوزا، درگهان، دولاب، رمچاه، كاني و... براي روستاها و شهرها علاقه و توجه زیاد مردم اين منطقه از كشورمان به فرهنگ و تمدن کهن ايران زمين را یاد آور می شود. ساکنان جزيره قشم همه مسلمان می باشند.

آب و هوا

 آب و هواي جزيره قشم مانند دیگر جزیره های خليج فارس ، گرم و مرطوب می باشد و بارندگي در جزیره قشم به ندرت اتفاق می افتد بارانهاي جزیره قشم بصورت رگباري می باشد و در مدت زمان کمی باران زیادی مي بارد  . از نيمه دوم فصل بهار دمای هوا زیاد مي شود و رطوبت هوا به دلیل تابش طولاني مدت خورشيد بر روی درياي اطراف جزيره قشم بالا مي رود و کم کم در انتهای فصل بهار گرما آغاز مي شود و در مرداد ماه رطوبت و گرماي هوا به بیشترین درجه مي رسد ، زندگي در این شرايط طاقت فرسا و مشکل مي باشد و به همین علت بعضی از مردم به منطقه های ديگر كوچ مي كنند . میانگین بارندگي سالانه در سال 1362 حدود 2/125 ميليمتر بوده است . از ویژگی های آب و هوای جزیره قشم فصلی گرم و مرطوب و طولانی و فصلی کوتاه و معتدل می باشد.

بهترین زمان سفر به قشم
اختلاف درجه حرارت فصلى جزیره قشم خیلی زیاد می باشد. زمانهایی که خیلی گرم می باشد 10 تیر ماه تا 10 شهریور ماه می باشد و سردترین ماه‌ سال دى ماه و بهمن ماه می باشد. حداکثر و حداقل دماى مطلق در جزیره قشم 46 و صفر درجه سانتى‌گراد به ثبت شده است. در نتیجه فصل زمستان و نیمه اول فصل بهار بهترین زمان و فصل برای رفتن به قشم می باشد.
         

نقشه راهنمای قشم       تورهای پیشنهادی ما
نرخ ارز و دلار
آب و هوا
ساعت کشورها
تبدیل تاریخ میلادی به شمسی